Najrýchlejší spôsob, ako zastaviť svoj progres pri akomkoľvek druhu fyzickej činnosti vrátane CrossFitu, je zraniť sa :/

Riziko zranenia je, hlavne vďaka nevedomosti, veľmi reálnym rizikom. Pri dodržaní určitých pravidiel, ktoré Vám predstavíme v tomto článku, môžete minimalizovať riziko zranenia a tešiť sa z dlhodobého a ničím nerušeného progresu. Tu je náš zoznam 4 jednoduchých odporúčaní, ktoré musíte dodržať, ak sa chcete efektívne vyhýbať zraneniam:

Necvičte s váhami, na ktoré nieste pripravení

Cvičenie s príliš vysokými váhami zhoršuje techniku prevádzania cviku, a tým zvyšuje riziko zranenia. Všetci vieme, že váha sa má zvyšovať postupne tak, aby svaly a celý pohybový aparát mali dosť času na adaptáciu. Ak táto adaptácia na váhu neprebehne, no mi aj tak váhu zvýšime, vystavujeme sa riziku zranenia. Pri cvičení všeobecne platí, že pomaly zájde cvičenec ďalej. Nenechajte sa preto zlákať netrpezlivosťou a postupujte radšej pomaly a obozretne. Zranenie vás totiž môže vyradiť z hry na poriadne dlhý čas.

Sústreďte sa na techniku

Gray Cook (zakladateľ FMS – Functional Movement Screen) upozorňuje, že sústredenie sa na počet opakovaní namiesto techniky môže viesť k zvýšenému riziku zranenia. Počítanie opakovaní slúži len ako pomôcka pre nás. Naše telá nevedia počítať a oveľa lepšie reagujú na menej opakovaní so správnou technikou, než na veľa opakovaní bez správnej techniky. Každý z nás chce v cvičení progres, chceme lámať svoje osobné rekordy, medzi ktoré patrí aj počet opakovaní daného cviku. Naša pozornosť by však mala byť predovšetkým na dokonalej technike. Tá je prvoradá, ak sa chceme vyhnúť zbytočným zraneniam.

Dbajte na dôkladné preliečenie už existujúcich zranení

Ak ste v minulosti utrpeli nejaké zranenia, dbajte na poriadne preliečenie a rehabilitáciu. Je prirodzené, že sa chcete čo najskôr znovu vrhnúť do cvičenia, no ak to urobíte priskoro iba všetko ešte viac spomalíte. Sústreďte sa na liečbu zranení, ako na súčasť vašej cesty CrossFitom (alebo akejkoľvek športovej aktivity). Takto zabránite, aby sa vaše zranenia opakovali a minimalizujete tiež riziko nových zranení.

Doprajte si regeneráciu

Tento bod úzko súvisí s predošlým. V tomto prípade však máme na mysli najmä regeneráciu po cvičení. Často zabúdame, že práve odpočinok je časom, kedy sa naše telá regenerujú. Regenerácia by mala byť vnímaná ako rovnocenný partner fyzickej aktivity. Mala by byť braná vážne, a práve vtedy sa rapídne zníži riziko zranenia. V rámci regenerácie nesmieme opomenúť ani stravu, ktorá obrovskou mierou vplýva na schopnosti regenerácie jedinca. Fyzický progres, ako všetci iste vieme, sa neodohráva iba v posilňovni či telocvični, ale aj behom odpočívania, relaxácie a spánku.

Tak to sú naše 4 jednoduché odporúčania, ktoré majú za úlohu pripomenúť vám základné princípy znižovania rizika zranenia. Veríme, že bol pre vás článok informatívny a pomôže Vám na vašej ceste posúvania fyzických hraníc.

Photo credit: Christopher Campbell

Leave a Reply